Branford Marsalis, önümüzdeki aylarda ülkemizi ziyaret edecek olan dünyaca ünlü jazz müzisyenlerinden biri. Sanatçı, 21 Mart akşamı İş Sanat’ta sürpriz bir ekiple birlikte Türk jazz dinleyicilerinin huzurunda olacak. Bu konser öncesinde, Marsalis hakkında sizleri biraz daha detaylı bilgilendirmek istiyoruz.

Branford Marsalis, müzisyen bir ailenin başarılı bir üyesi. Beş kardeşinden biri olan Wynton Marsalis, çok ünlü bir trompet sanatçısı. Aslında özellikle 1990’lardaki klasiğe dönüş akımının öncülerinden olan Marsalis, jazz’da olduğu kadar klasik müzikte de başarılı bir sanatçı. Aynı zamanda, eğitmen ve lider kişiliğiyle de jazz dünyasında çok saygı duyulan bir müzisyen. Wynton ve Branford kardeşler, küçük yaşta müziğe başlamışlar; özellikle kendisi de piyanist olan babalarının desteğiyle müzik eğitimi alan Branford ve Wynton, kariyerlerinin devamında da hem almış oldukları eğitimden ötürü, hem de ailelerinin desteğinden ötürü hızla yükselmeyi başarmışlar.

Kardeşlerden Branford’a tekrar dönersek; Branford, günümüzde dünyanın en prestijli jazz okullarından biri olarak kabul edilen Berklee School of Music’te eğitim gördü. 2 yıl süren eğitim dönemi içerisinde, 1980 yazında Art Blakey’nin big band formatında olan orkestrasıyla Avrupa turnesine çıkması, Marsalis’in müzik kariyerindeki önemli dönüm noktalarından biri olarak gösterilebilir. Art Blakey’le olan çalışması ve Berklee’deki başarısı dolayısıyla birçok ünlü ve köklü jazz müzisyeninin dikkatini çeken Marsalis, aynı yılın kış aylarında da Lionel Hampton’la birlikte yine big band formatında çalışma fırsatını yakaladı.

Branford Marsalis

Berklee’deki eğitiminden geriye kalan zamanlarda profesyonel sanatçılarla konserler veren Marsalis, 1981 yılının yazında ise Art Blakey’le yine turneye katıldı, aynı zamanda da Clark Terry ile de çalışma fırsatını buldu.1984 yılında ilk albümünü kaydeden Marsalis’e eşlik eden sanatçılardan birçoğu, günümüzde de jazz dünyasının en önde gelenlerinden birkaçı. Scenes In The City adlı albümde yer alan bu sanatçılardan bazıları Mulgrew Miller (p), Kenny Kirkland (p), Jeff “Tain” Watts (d), Ron Carter (b), Robin Eubanks (t). Bu albümden sonra, Marsalis farklı bir yöne doğru ilerlemeye başladı. Sting’le birlikte Kenny Kirkland, Omar Hakim, Daryl “Munch” Jones ile bir topluluk kuran Marsalis, bu toplulukla Dream of the Blue Turtles ve Nothing Like the Sun albümlerini kaydetti.

Branford Marsalis’in müzisyen kişiliğinin yanı sıra, politik görüşlerini korkusuzca dışa vurması ve dünya barışına ve açlığa dikkat çekmek için düzenlenen Live Aid ve Freedomfest gibi konserlere katılması da bu sanatçının çağdaşlarıyla arasındaki farkını ortaya koymaktadır.

1980’lerin ikinci yarısında, Herbie Hancock’un topluluğuyla (Ron Carter, Tony Williams, Al Foster) turneye çıkan sanatçı, bu yıllar içerisinde birçok albüm kaydı gerçekleştirirken üç kez de Grammy ödülüne aday oldu. Romances for Saxophone albümüyle Faure, Ravel, Debussy gibi klasik batı müziği bestecilerinin eserlerini yorumlayan Marsalis, aynı zamanda jazz otoritelerinden ağır eleştiriler aldı bu dönem içerisinde. 1990 yılında, NBA All-Star maçında Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal marşını çalması, ya da dizi ve film müzikleri yazması, Marsalis’in sadece jazz değil, biraz daha orta yola yakın bir müzisyen olduğunun göstergeleriydi.

1990’lı yıllarda yine defalarca Grammy’e aday gösterilen sanatçının birçok albümü yayınlanmasına rağmen, kendisi için en çok anlam ifade eden albüm kuşkusuz Loved Ones’tı. Küçük kardeşi Delfayo Marsalis’in yapımcılığını üstlendiği bu albümde, babasıyla düet yapan Marsalis, Stella by Starlight, Laura, Sweet Loraine gibi jazz standartlarını yorumladı.

Branford Marsalis

Marsalis’in müzisyen kimliğinin yanı sıra, kardeşi Wynton Marsalis gibi eğitmen kimliği de öne çıkmıştır. 1996 yılında Michigan Üniversitesi’nde yarı zamanlı çalışmaya başlayan Branford Marsalis, 4 yıl boyunca bu görevi sürdürmüş ve birçok genç jazz müzisyenine yol göstermiştir. Tabi bu sırada profesyonel hayatın da içinde olan sanatçı, 1997 yılında Columbia Jazz şirketinin yaratıcı danışmanı olmuştur. Özellikle bu şirketin yeni çıkaracağı albümleri, tarzlarını ve müzisyen seçimlerini belirlemesinde önemli rol oynayan Marsalis, bu dönem içerisinde de birçok genç jazz müzisyeninin Columbia Records ile anlaşma yapmasına ve albüm çıkarmasına vesile olmuştur.

Müzik hayatı içerisinde üç Grammy ödülü kazanan, defalarca da çeşitli kategorilerde bu ödüle aday gösterilen Marsalis, eğitimci olarak kariyerine 2000 yılından beri San Fransisco State University’de devam etmiş, aynı zamanda da Amerika Birleşik Devletleri’nin çeşitli eyaletlerinde bulunan üniversitelerde yarı zamanlı olarak ders vermiştir. Aynı

zamanda, çok çeşitli alanlarda albüm kaydetmeye devam eden müzisyen, klasik müzik eserlerini yorumlamaya devam etmiş ve bu süreç içerisinde çok başarılı işler ortaya koymuştur. 2001 yılının Mart ayında yayınlanan Creative albümü, özellikle jazz’dan esinlenmiş klasik müzik bestecilerinin eserlerinin yorumlarını içermektedir ve Marsalis’in jazz kayıtları kadar beğeni toplamıştır.

Marsalis’in müzik kariyeri hızla devam etmekte, eğitimci olarak da gençlere danışmanlık yapmayı, onlara yol göstermeyi ve liderlik etmeyi sürdürmektedir. Bunların yanı sıra, Columbia Records’da edinmiş olduğu deneyimi, kendi istekleri doğrultusunda yansıtmak isteyen müzisyen, 2002 yılında Marsalis Records adlı şirketi kurdu. Özellikle büyük plak şirketlerinin dışladığı, yaratıcı ve genç müzisyenlerle birlikte çalışarak onlara imkan sağlamayı amaç edinen Marsalis Records’da aktif olarak rol alan Branford Marsalis, bu konudaki en büyük desteği babası Ellis Marsalis’tan aldığını belirtmektedir.

Özellikle son yirmi yılın jazz dünyasında çeşitli yetenekleri ve yetkinlikleriyle kendisine önemli bir yer edinmeyi başarmış olan Branford Marsalis, sürpriz ekibiyle birlikte 21 Mart akşamı İş Sanat’ın konuğu olacak. Kaçırmayın!

Bu yazı, Jazz Dergisi’nin Ocak 2007 tarihli 45. sayısında yayınlanmıştır.

Reklamlar