Daha önce, Greg Osby’le birlikte projesinden bahsetmiş olduğumuz, hatta kendisiyle yapmış olduğum röportajı sizlere sunmuş olduğumuz gitarist, besteci ve yorumcu Timuçin Şahin, Kalan Müzik’ten ikinci albümünü çıkardı: “Window For My Breath”.

Timuçin Şahin, günümüzün çağdaş müziğine birçok katkıda bulunmuş, eserleriyle, yorumlarıyla ve müzikal anlamdaki duruşuyla birçok müzisyene yeni çığırlar açmıştır. Hem besteleri, hem de sound yapısı açısından çağdaş müzikten caza uzanan geniş bir yelpaze üzerinde çalışan Şahin, bu albümünde, dünya cazının en iyi basçılarından Kai Eckhardt ve kendine özgü stiliyle şimdiden çok büyük bir başarı kazanmış olan Owen Hart Jr. ile birlikte çalışmış.

Kısaca Timuçin Şahin’den bahsetmek gerekirse, öncelikle onun yorumcu kimliğinin yanı sıra besteci kimliğinin Avrupa’da ve dünyanın çeşitli ülkelerinde çok iyi tanındığını ve eserlerinin müzik eleştirmenleri tarafından takdirle ve beğeniyle karşılandığını belirtmemiz gerekir. 1992 yılından beri Amsterdam ve New York’ta yaşayan sanatçı, Amsterdam Konservatuarı ve Manhattan School of Music’te klasik kompozisyon eğitimi aldı ve Amsterdam Konservatuarı’nda Caz Gitar üzerine yüksek lisans yaptı.

2001 yılında düzenlenen “Dutch Jazz Competition” yarışmasında Hollanda birincisi oldu, bir sonraki yıl ise Avrupa’nın en prestijli çağdaş müzik yarışmalarından biri olan “Jur Naessens Muziek Prijs” yarışmasında “Occult” adlı eseriyle Avrupa ikincisi oldu.

Timuçin Şahin, birçok farklı projenin içinde yer almakta; son zamanlarda ise Timuçin Şahin Trio ve Greg Osby-Timuçin Şahin Group içerisinde birçok konser verdi.

“Window For My Breath” ise, Timuçin Şahin’in müziğindeki duyarlılığı, düşüncesel ve kavramsal anlamda zenginliği ve olgunlaşmış fikirlerini yansıtan çok değerli bir platform. Kai Eckhardt ve Owen Hart Jr. ile oluşturmuş olduğu uyumlu atmosfer, müziğin entonasyon ve ritm olarak kendi içerisindeki tutarlılığını geçerli kılıyor.

Timuçin Şahin

Albüm, genel olarak sınıflandırmaların ötesine geçiyor. Caz, dünya müziği ve çağdaş batı müziği öğeleri içerirken, elektronik seslerin yanı sıra akustik enstrümanların da kullanılması, gerçek bir harman niteliği kazandırıyor eserlere. Eserler üzerinde yoğunlaştığımızda da, Timuçin Şahin’in müzikal kelimelerini dinliyor, onun düşüncelerini kendi ağzından duyuyor olmamız da kaçınılmaz…

Albümde, Situations I ve Situations II haricinde tüm eserler Timuçin Şahin tarafından kaleme alınmış. Bütün eserlerin ortak bir dili olduğu zaten ortada. Müzisyenleri ortak paydalarda birleştiren fikirler, belki Timuçin Şahin’in

Timuçin Şahin

orijinal stili ve yorumlamasından, belki Owen Hart Jr.’ın elektronik müzik temelli bakış açısından, belki de Kai Eckhardt’ın dünya müziğiyle cazı birleştirirken yaşadığı özgür ruhu, burada bulmasından kaynaklanıyor.

Timuçin Şahin, kendi müzik anlayışıyla ilgili bana şunları söylemişti:

Sadece elektronik veya akustik olarak düşünmüyorum, aksine müziği genel bir ses dokusu olarak algılıyorum. Daha çok organik ses yapılarını seviyorum. Yani dinlediğiniz zaman elektronik veya akustik olduğu anlaşılmayan, atomik yapılar… Şu anda temalardan, chorus’lardan ve doğaçlamalardan da görebileceğin gibi caz felsefesi doğrultusunda çalıyoruz… Sound’un da hiçbir zaman otomasyon olmaması gerektiğini düşünüyorum. O anda yaşanması ve o anda kalması gereken bir kavram. Müziğin akmasını, akıcı olmasını istiyorum.

Özellikle modern caz tutkunları, müzikte yeni arayışlar içinde olanlar veya çağdaş müzikseverler için ideal bir albüm “Window For My Breath”. Her saniyesiyle insanı devinimsel bir ruh haline sokan, anlamlı ve derin bir yolculuğa çıkaran bir macera…

Bu yazı, Andante Dergisi’nin Ocak 2006 tarihli 19. sayısında yayınlanmıştır.

Reklamlar