Keith Jarrett Trio

Keith Jarrett Trio

Keith Jarrett, Gary Peacock ve Jack DeJohnette, jazz standartlarını bıkmadan, sıkılmadan çalmaya ve bizleri şaşırtmaya devam ediyorlar. Her seferinde birbirinden heyecan verici yorumlar sunan, yorumladıkları her standarda yepyeni lezzetler katan, üstün yaratıcı zekalarını standartların sağladığı kalıplar içinde yeşerten topluluk, 25 yıldır jazz dünyasına meyve vermeye devam ediyor.

2009’un başında yayınlanan Yesterdays, topluluğun 2001 yılında çıktıkları dünya turnesi sırasında kaydedilen dördüncü albüm. Daha önce The Out-of-Towners, Always Let Me Go ve My Foolish Heart’ta, trionun standart repertuarını yeniden keşfetmesini izlemiştik. Yesterdays ise, bittikçe baştan tekrar dinlemek istediğiniz, bazı şarkıları başa sardığınız ve tekrar tekrar dinlediğiniz, her dinlediğinizde farklı keşifler yaptığınız albümlerden biri. Bebop kompozisyonları, standart balladlar ve 30’lu yılların popüler şarkılarından oluşan repertuarları, hem parça seçimi ve sıralaması; hem de eserlerin düzenlenmesi, yorumlanması ve soloların zamanlaması açısından çoğu zaman mükemmele yaklaşıyor.

Kurulduğu yıldan itibaren jazza ve dünya müziğine yeni bir soluk getiren, gerçek bir sound ve takipçi kitlesi yaratan Alman plak firması ECM ile Keith Jarrett Trio’nun yolları bu kez de Yesterdays albümünde kesişiyor.

Miles Davis ve Art Blakey okullarında yetişen, ancak bunun da ötesinde klasik eğitim almış olan Jarrett, hem solo çalışmalarını, hem triosunu, hem de başka projelerini eşzamanlı olarak yürütüyor. Her anı hem kendisi için hem de dinleyicileri için heyecan dolu solo konserleri ve kayıtlarında bir tür trans halinde olan müzisyen, trio formatındaki projelerinde ise olağanüstü bir solist ve doğaçlama ustası olmanın yanı sıra, gerçekten iyi bir dinleyici ve eşlikçi olduğunu de kanıtlıyor.

Keith Jarrett Trio

Keith Jarrett Trio

Albümdeki biri hariç tüm parçaların kaydı, Tokyo’daki Metropolitan Hall konserlerinde gerçekleştirilmiş. Son parça, Stella by Starlight ise bu konserlerden bir hafta önce yaptıkları bir sound check sırasında, seyirci olmadan kaydedilmiş. Sound check sırasında bile böyle yaratıcı ve konsantre olmaları, kuşkusuz ekibin profesyonelliğini, yaptıkları müziğe olan saygılarını, adanmışlıklarını ve gerçekten son derece keyif aldıklarını gösteriyor.

Albüm, bir Horace Silver bestesiyle, Strollin’ ile açılıyor; Jarrett’in keyifli stride girişini, Gary Peacock’ın lirik solosu takip ediyor. Ekibin, Horace Silver’a göre mutedil, daha nazik bir yorumu var. You Took Advantage of Me’yi ise, bu albümden önce yayınlanan My Foolish Heart albümünde de yorumlamışlardı. Ancak bu sefer Jarrett’ın ragtime introsuyla birlikte daha sofistike bir hale gelmiş. Albüme adını veren Yesterdays ise Jarrett’ın romantikleşmesine imkan veren, hakkıyla çalınmış bir ballad.

Dizzy Gillespie ve Charlie Parker ortak bestesi Shaw’Nuff, bebop janrının enerjisini, keyfini, hızını ve çevikliğini apaçık yansıtıyor. Parçanın orijinalinde nefeslilerin çaldığı intro, piyanoya iki sesli olarak çok iyi uyarlanmış, devamında ise Jarrett’in solosu sırasında DeJohnnette ve Peacock’ın süregelen diyalog hali, enerjiyi daha da yukarılara çıkarıyor.

You’ve Changed, Shaw’Nuff’ın tansiyonunu düşüren, romantik ve dokunaklı bir yorumken, Scrapple From the Apple’da hem Jarrett, hem de Peacock çaldıkları sololarla parçanın tınısını daha da parlatıyorlar, bir kez daha Parker’a selam gönderiyorlar. Scrapple From the Apple gibi Sleepin’ Bee de, sağlam swingiyle keyif veriyor.

Keith Jarrett Trio

Keith Jarrett Trio

Defalarca çalınmış, yorumlanmış ve dinlenmiş bu bilindik parçaların Keith Jarrett Trio tarafından yeniden yorumlanmasının bu kadar popüler olmasına şaşırmamak gerek. Çünkü jazzın en temel anlayışlarından, temel taşlarından birine dokunuyorlar; standartları yorumluyorlar ve bu işi gerçekten çok iyi yapıyorlar.

Son zamanlarda dinlediğim en iyi albümlerden biri kuşkusuz Yesterdays. Tüm program, yüksek tempo eserlerin çokluğu sayesinde son derece neşeli ve keyifli ilerlemiş. Trionun çeyrek asırdan uzun bir süredir birlikte çaldığı her parçada, her anda hissediliyor. Tecrübenin, yaratıcılıkla ve cesaretle birleştiği, ancak daha da önemlisi müzikten, jazzdan alınan keyfin doruklara çıktığı Yesterdays, hem standart repertuarını yeni bir anlayışla dinlemek, hem de Keith Jarrett Trio’nun piyano trio formatını yüceltmesine şahit olmak isteyenler için ideal bir yapıt.

Bu yazı, Jazz Dergisi’nin Ocak 2010 tarihli 57. sayısında yayınlanmıştır.

Reklamlar