İş Sanat Kültür Merkezi, 21 Kasım akşamı yepyeni, taptaze bir projeye ev sahipliği yapacak: Overtone Quartet. Dave Holland (b), Jason Moran (p), Eric Harland (d) ve Chris Potter (s)’dan oluşan topluluk, sadece birkaç aydır çoğunluğu kendi bestelerinden oluşan yepyeni bir repertuar çalıyor ve ilk turnelerinde yolları İstanbul’dan da geçecek.

2007 yılında Monterey Jazz Festivali’nde, Monterey Dörtlüsü olarak verdikleri konserin ardından, bir araya gelerek sürekli

Overtone Quartet

Overtone Quartet

çalacakları bir topluluk kurma fikri ortaya çıktı. Konserden bu yana gerçekleşen tek değişiklik, Monterey’de piyano çalan Gonzalo Rubalcaba’nın yerine, daha sert ve protest yorumu olan Jason Moran’ın gruba katılmasıydı.

Overtone Quartet, ilk defa 8 Eylül’de New York’taki ünlü jazz kulübü Blue Note’da dinleyicileriyle buluştu. Ekim ayında başlayacakları turnenin ilk konserleri New York, Philadelphia ve Washington DC’de gerçekleşecek; ardından İstanbul’dan önce, Avrupa’ya geçerek Viyana’da sahne alacaklar.

Topluluğun lideri kuşkusuz Dave Holland; ancak Holland, Overtone Quartet’te çok iyi bir ekip ruhu sağlamış. Genç jenerasyonun kendi alanında en yetenekli ve üretken müzisyenlerini bir araya toplayarak, onların enerjisiyle kendi tecrübesini birleştiren usta basçı, hem kendi sınırlarını, hem de müzisyen arkadaşlarının sınırlarını zorlamalarını sağlıyor. Ekip, repertuarlarına her müzisyenin en azından bir bestesini eklemiş; kolektif ruh, parça seçiminde de kendini göstermiş.

Çok ciddi bir liderlik yeteneğine ve karizmasına sahip olan Dave Holland, 40 yılı aşkın bir süredir sürdürdüğü müzik hayatında, liderlik yaptığı gruplarla birlikte büyük başarılara ulaştı. Birlikte çaldığı müzisyenlerin performanslarının en yüksek noktalarına ulaşmasını sağlayan, onlara kendi enerjisini veren ve çok başarılı bir şekilde yönlendiren müzisyen, aynı zamanda çok iyi bir besteci ve yorumcu.

Overtone Quartet

Overtone Quartet

Jason Moran ise, topluluk içinde liderlik özelliklerine sahip olan bambaşka bir kişilik. 1999 yılından itibaren kaydettiği albümlerde, bir anlamda post-modern özellikler sergiledi. Avant-garde jazzla stride tarzı, klasik müzikle hip-hopu birleştiren müzisyen, geçtiğimiz yıl İstanbul’da verdiği konserde, çok ilginç bir şekilde kendisiyle röportaj yapan gazetecinin sesini kaydetmiş ve bu sesi farklı şekillerde looplara alarak bestelediği benzersiz eseri sergilemişti.

Chris Potter, Holland’ın sürekli birlikte çaldığı toplulukta yer alıyor, yıllardır birlikte hem konserler veriyor, hem de kayıtlar yapıyorlar. Eric Harland ise Jason Moran ile Manhattan School of Music’ten sınıf arkadaşı, zaman zaman birlikte de çaldılar. Aynı zamanda, Harland, Holland’ın altılısında da yer aldı. Uzun lafın kısası, kimin kimle daha önce nerede çaldığını hesaplamaya başlarsak, kombinasyonlarla, permütasyonlarla işin matematiğinin içinden çıkamayız.

Overtone Quartet, hem tecrübeli, hem maceradan kaçınmayan; yenilikçilikten uzaklaşmayan, yaratmaktan zevk alan bir topluluk olarak karşımıza çıkıyor. Quartetin ne kadar birlikte çalacağını bilemeyiz, ancak şimdiden çağımızın jazzına damgasını vurabilecek bir ekip olduğunu görebiliyoruz. Şu anda yapabileceğimiz tek şey, 21 Kasım’a kadar beklemek ve sürprizlere hazırlıklı olmak…

Bu yazı, Jazz Dergisi’nin Ekim 2009 tarihli 56. sayısında yayınlanmıştır.

Reklamlar