esperanza-1

Esperanza Spalding

İstanbul Caz Festivali dolayısıyla, bu sayımızda detaylı olarak yer verdiğimiz Esperanza Spalding, bu yılın Mart ayında son albümü olan Radio Music Society’yi yayınladı. Heads Up şirketi tarafından piyasaya sürülen albümde Spalding’e çok kalabalık bir kadro eşlik ediyor.

Gözlerinizi kapatın, yolda, trafikte olduğunuzu hayal edin (ki sanırım İstanbullu okurlarımız için bu hiç de zor olmasa gerek!), radyoyu açıyorsunuz ve radyoda birbirinden keyifli, neşe dolu, ama bir o kadar da kaliteli müzikler çalıyor. Trafikten, ya da günlük dertlerinizden bunalsanız bile, bu güzel müzik sizi mutlu etmez mi? Esperanza Spalding de, Radio Music Society ile tam olarak bunu amaçlıyor.

Açılış şarkısı olan Radio Song, hem sözleri, hem de konseptiyle, albümün geri kalanıyla ilgili güzel bir işaret veriyor. Benim en sevdiğim şarkılardan biri olan, kontrpuanlı akorlarla dolu Cinnamon Tree, aslında bir tarçın ağacına yazılmış bir güzelleme. Spalding’in bir arkadaşına, onu mutlu etmek için yazdığı bu şarkı, öte yandan dostlar arasındaki sevgiyi de öne çıkarıyor. Hold On Me, gerçekleşmeyen aşklar için yazılmış bir parça. Spalding’in albümde dinlemeyi en sevdiği şarkı olan Crowned and Kissed, Kral Artur ve Midas Kralı’na göndermeler yapıyor ve günümüzde sıradan hayatlar yaşayan ve sıradan işler yapan bizleri tebrik ve takdir eden bir parça.

Benim en sevdiğim parça ise albümün ikinci video klibinin çekildiği Black Gold. Spalding’in Afrika kökenine yaptığı bir saygı duruşu olan, Algebra Blessett ile yaptıkları bu düet, hem Amerika’daki, hem de tüm dünyadaki siyahların gücü ve gururu hakkında. Stevie Wonder’ın, Michael Jackson’ın da yorumladığı I Can’t Help It, Esperanza Spalding’in yorumuyla ve Joe Lovano’nun katkısıyla bambaşka bir hal almış. Aksak ritimler ve funkvari bir düzenleme, Spalding’in bas riff’leriyle birleşince ortaya çıkan yorum, eminim Wonder’ı da mutlu etmiştir. Wayne Shorter’ın Endangered Species’ini de çok iyi yorumlayan Spalding, bu parçanın üzerine söz yazarak, kendi dokunuşunu katmış.

Esperanza Spalding, Radio Music Society

Esperanza Spalding, Radio Music Society

Blesett ve Lovano’nun yanı sıra Terri Lyne Carrington, Leo Genovese, Jack DeJohnette, Billy Hart, Jef Lee Johnson, Lionel Lueke, Lala Hathaway, Gretchen Parlato, Leni Stern, Becca Stevens, Q-Tip, Janice Scroggins ve Spalding’in gençlik yıllarındaki mentoru Dr. Thara Memory gibi jazz dünyasının içinden ve dışından birçok önemli ismin katkıda bulunduğu bu albümde, ayrıca dört parçada 12 ile 18 yaş arasındaki gençlerden oluşan American Music Program isimli big band’in nefesli seksiyonu da yer alıyor.

Bu albüm, sonuç olarak, Spalding’in müzik yolculuğu içinde karşılaştığı ve örnek aldığı, ilham aldığı müzisyenlerin katkılarıyla birlikte Spalding’in ruhunu ve kalbini yansıttığı bir yapıt. Kimi eleştirmenler, albümün fazlasıyla basit olduğunu savunsa  ve jazz olarak ele almak istemese bile, Radio Music Society, birçok müzik severin arşivinde çoktan yerini aldı. Bu janrlar ötesi projeye kulak vermek için ve canlı izlemek için, 16 Temmuz’da, Spalding’in Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’ndaki konserine gidebilirsiniz.

 

Bu yazı, Jazz Dergisi’nin Temmuz 2012 tarihli 67. sayısında yayınlanmıştır.

Reklamlar